fbpx

Kapadokya Konya

Kapadokya Konya, 60 milyon yıl önce ErciyesHasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

 

 

Kapadokya Konya İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler‘in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler,Kapadokya Konya  bölgeyi Roma İmparatorluğu‘nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya konya

Paşabağı vadisi

Coğrafyacı Strabo, Roma İmparatoru Agustus döneminde yazılan ”Geographika” (Coğrafya-Anadolu XII. XIII, XIV) adlı kitabında Kapadokya’nın sınırlarından da bahseder. Bu tarife göre Kapadokya, güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Karadeniz’ e kadar uzanmaktaydı. Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, coğrafi oluşumlarının 250 km²’ lik bir alanda yoğunlaşmış, başta Nevşehir olmak üzere KırşehirNiğdeAksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. En çok ziyaret edilen bölgeler ise; Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’ dır.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu‘nun da önemli kavşaklarından biridir.

MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu‘nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya’da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur. MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru Romalıların gücü bölgede hissedilmeye başlar. MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları, Romalı generallerin gücüyle atanmakta ve tahttan indirilmektedir. MS 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce bölge Roma’nın bir eyaleti olur.

MS 3. yüzyılda Kapadokya’ya Hristiyanlar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. 303-308 yılları arasında Hristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturur.

Kapadokya konya

Anadolu’daki Kapadokya Konya Bölgesi’nin konumu

4. yüzyıl, daha sonra “Kapadokya’nın Babaları” olarak adlandırılan insanların, dönemi olur. Fakat bölgenin önemi, III. Leon’un ikonları yasaklamasıyla doruk noktasına ulaşır. Bu durum karşısında, ikon yanlısı bazı kişiler bölgeye sığınmaya başlar. İkonoklazm hareketi yüz yıldan fazla sürer (726-843). Bu dönemde birkaç Kapadokya kilisesi İkonoklazm etkisinde kaldıysa da, ikondan yana olanlar burada rahatlıkla ibadetlerini sürdürdüler. Kapadokya manastırları bu devirde oldukça gelişir.

Yine bu dönemlerde, Anadolu‘nun Ermenistan‘dan Kapadokya’ya kadar olan Hristiyan bölgelerine Arap akınları başlar. Bu akınlardan kaçarak bölgeye gelen insanlar bölgedeki kiliselerin tarzlarının değişmesine sebep olur. 11. ve 12. yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçer. Bu ve bunu takip eden Osmanlı zamanlarında bölge sorunsuz bir dönem geçirir. Bölgedeki son Hristiyanlar 1924-26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya’yı terkettiler.

 

Kapadokya Konya , Türkiye’nin merkezi Anadolu bölgesinde yer alan, benzersiz coğrafi özelliklere ve tarihi zenginliklere sahip bir bölge olarak ünlüdür. Kapadokya’nın meşhur özellikleri şunlardır:

  1. Peri Bacaları: Kapadokya Konya’nın en ikonik özelliği peri bacalarıdır. Bu sıradışı oluşumlar, tüf adı verilen yumuşak volkanik kayaçların erozyon ve rüzgar etkisiyle oluşmuştur. Kapadokya’daki peri bacaları, farklı şekil ve boyutlarda yüzlerce kaya oluşumundan oluşur ve yer altı şehirleri ve manastırlar gibi yapılara ev sahipliği yapar.
  2. Yer Altı Şehirler: Kapadokya’da bulunan yer altı şehirler, tarih boyunca bölge sakinleri tarafından kullanılan gizli sığınaklardır. En ünlü yer altı şehri Kaymaklı ve Derinkuyu’dur. Bu şehirler, düşman saldırılarından korunmak ve dini topluluklar için ibadet yerleri olarak kullanılmıştır.
  3. Kapadokya’nın Perileri: Kapadokya bölgesi, tarihsel olarak “Kapadokya’nın Perileri” olarak adlandırılan, bölgede yaşayan insanlar tarafından inşa edilen peri bacaları, mağara evleri ve manastırlarla ünlüdür. Bu yapılar, bölgeye mistik bir hava katar.
  4. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Vadileri: Göreme Milli Parkı, Kapadokya Konya’nın merkezinde yer alır ve birçok peri bacası, vadiler ve tarihi mekanı içerir. Kapadokya’nın vadileri de doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile ünlüdür. İhlara Vadisi ve Pigeon Vadisi gibi vadiler, ziyaretçilere eşsiz manzaralar sunar.
  5. Sıcak Hava Balonları: Kapadokya, sıcak hava balonlarıyla ünlüdür. Sabahın erken saatlerinde yapılan sıcak hava balonu turları, bölgenin muhteşem manzaralarını kuşbakışı görmeyi sağlar. Kapadokya Konya’nın peri bacaları ve vadileri, sıcak hava balonlarından muhteşem bir şekilde görülebilir.
  6. El Sanatları ve Hediyelik Eşyalar:Kapadokya Konya’da el yapımı seramik ürünler, halılar, takılar ve diğer geleneksel el sanatları ürünleri satan dükkanlar bulunur. Bu bölgelerde alışveriş yaparak özgün hediyelik eşyalar ve hatıralar satın alabilirsiniz.
  7. Manastırlar ve Kiliseler: Kapadokya Konya bölgesi, tarihi manastırlar ve kiliselerle doludur. Bazıları yer altında bulunur ve fresklerle süslenmiştir. Göreme Açık Hava Müzesi, bu tür tarihi yapıların sergilendiği önemli bir mekandır.

Kapadokya’nın benzersiz coğrafi oluşumları ve tarihi zenginlikleri, dünya çapında bir turistik cazibe merkezi haline getirmiştir. Bu bölgeye ziyaret edenler, eşsiz doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve kültürel deneyimleri keşfetme fırsatı bulurlar.

TURLARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Sohbete başla
1
yardıma mı ihtiyacınız var?
Scan the code
İyi günler,
Size nasıl yardımcı olabilirim.