Kudüs’te Son Yemek Kilisesi

Hazreti İsa’nın sözde yakalanıp, çarmıha gerilmesinden hemen önceki akşamında Matta, Markus, Luka ve Yuhanna’nın da aralarında bulunduğu 12 havarisi ile yediği yemek sırasında İsa aleyhisselam’ın sözleri tarihteki yerini koruyan konuşması da burada olmuştur. Hazreti İsa , yemek sırasında eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve öğrencilerine verdi. “Alın, yiyin” dedi, “Bu benim bedenimdir. Sonra bir kâse alıp şükretti ve bunu öğrencilerine vererek, “Hepiniz bundan için” dedi. Çünkü bu benim kanımdır”
Hiristiyanlar için bu olay daha sonra her pazar günü yad edilecek olan Evhiristiya yani Şükran ayinin de kökenini teşkil edecektir.
Hazreti İsa yemek esnasında ertesi gün havarilerinden birisinin kendisini ele vereceği kehanetinde bulunur.

 

Son Akşam Yemeği Odasından Dikkat Çeken Ayrıntılar

Tüm Filistin’de olduğu gibi dış kapısına kilise diye yazılsa da içeri girince kullanılmayan bir cami havasında görülen yerde ilk göze batan yerin mihrap ve hutbe okunması için küçük bir mihrap göze çarpmaktadır. Zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle camiye çevrilen yer de kelime-i tevhid yazılı vitraylarla döşeli pencereleri de görmek mümkün.Tabii bunların karşısında dua eden, ilahi söyleyen gayrimüslimleri görmek de mümkün.. Bu da Allahu Teala’nın bir hikmeti olsa gerek.

Tabii burada görebileceğimiz sırlardan biri bu ise diğer ide direkler üzerinde analı yavrulu penguen heykeli de ayrı bir sırrı ifşa ediyor.

Fotoğrafta, ortada duran ana pengueninin çevresini sarmış bulunan yavru penguenlerin analarını nasıl yediğini görebilirsiniz. Kimi gözünü, kimi gögüslerini yemeğe çalışan yavru penguenlere kendini feda eden bir ana penguen.. Bu heykel aynı zamanda Hiristiyan inancına göre kendini feda eden hazreti İsa’nın “bu benim etim, bu benim kanım” sözlerinin de temsil ettiğini göstermektedir.

 

 

Kudüs'te Son Yemek Kilisesi

Kudüs'te Son Yemek Kilisesi Kudüs'te Son Yemek Kilisesi WhatsApp Gorsel 2022 11 05 saat 10.03.02 - Toprak Turizim #1