1) İnternetten ilçe emniyetinize randevu alınız.

2) Pasaport için 4 adet biometrik fotograf cektiriniz.

3) Kaç yıllık pasaport çıkartmak istiyorsanız ona göre bankaya pasaport harcı yatırınız.(En az 1 yıllık olması gerekiyor)

4) Banka makbuzunuzu,pasaport resimleri ve nüfus cüzdanı aslı ile beraber randevu tarihinde ilçe emniyetinize gidiniz.Burada parmak iziniz alınacaktır.

5) Belirtmiş olduğunuz adrese pasaportunuz kargo ile gönderilecektir.

Pasaport Nedir ?

Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir.

Pasaport Amaçları Nelerdir ?

– Yurttaşlığın kanıtı
– Bir devletin, uyruğuna başka ülkeye gitmede izin vermiş olduğunu göstermesi
– Pasaport sahibine gereken resmi kolaylık sağlanmasının belgesi olması
– Vizelerin üzerine işlenmesi
– Sınırlardan giriş ve çıkışlarda kanıt oluşturan damgaların üzerine vurulması.
– PK’ye göre, uyruk durumu düzgün olmayanlara ve yurtsuzlara da ‘yabancılara mahsus damgalı pasaport’ verilebilir.

Türkiye’deki Pasaport Türleri Nelerdir ?

– Umumi pasaport: Her Türk vatandaşına verilebilir. KKTC vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden vatandaşların da alabilecekleri en yaygın pasaport türüdür.
– Hususi pasaport: 1. 2. ve 3. dereceli devlet memurlarına, belediye başkanlarına, eski TBMM üyelerine, ülke için olağanüstü faaliyetlerde bulunanlara ve bunların 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne – babalarına verilir.
– Hizmet pasaportu: Devlet tarafından görevlendirilen kişilere görevleri süresince geçerli olarak verilen kısa süreli pasaporttur.
– Diplomatik pasaport: Diplomatik temsilciliklerde çalışanlara, TBMM üyelerine, Yüksek Yargı üyelerine ve Kuvvet Komutanları ile Genelkurmay Başkanına verilir. Diplomatik Pasaport alma hakkı olan kişilerin 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne – babalarına verilir.
– Seyahat Belgesi: Pasaportu kayıp veya çalınmış olanlara kısa süreliğine verilir.
– Gemi Adamı Cüzdanı: Uluslararası gemilerde görev yapan Türk mürettebata verilir.